İki Ordu Karşı Karşıya ! Kıyamet Her An Kopabilir ..

2012-07-29 13:01:45
İki Ordu Karşı Karşıya ! Kıyamet Her An Kopabilir .. |  görsel 1
Irak ordusu ile peşmerge karşı karşıya Irak’ta Suriye sınırını yeniden denetime almak isteyen merkezi yönetim ile peşmergeler arasındaki gerilim tırmanıyor

 

 

ERBİL AA

Irak Suriye sınırının peşmerge kontrolündeki kuzey kesiminin Irak merkezi ordusu tarafından denetim altına alınmak istenmesi üzerine peşmerge ile merkezi ordu arasında gerginlik yaşandı.
Irak Suriye sınırının kuzeyindeki Rabia Sınır Kapısı’ndan dün daha da kuzeye ilerlemek isteyen Irak merkezi ordusu birlikleri ile peşmergeler arasında başlayan gergin bekleyiş, karşılıklı mevzilenme ve mevzilerin takviyesiyle devam ediyor.
Güneyden gelen 3 taburdan oluşan merkezi ordu birlikleri zırhlı araçlar, top ve ağır silahlarla Rabia Sınır Kapısı yakınlarındaki Mahmudiye köyünde bekliyor. Merkezi ordu güçlerinin kuzeye geçmesine izin vermeyen Kahire köyündeki peşmergelere destek amacıyla iç bölgelerden 10 bin peşmergenin önemli bir kısmı gergin bekleyişin sürdüğü bölge ile Şengal taraflarına konuşlandırıldı. Diğer peşmergeler ise biraz daha geride bekletiliyor. Yaklaşık 1 kilometre mesafede Irak askerlerinin karşısına konuşlandırılan peşmergelerin elinde uçaksavar, roketatar, 60 ve 120 milimetrelik havanlar gibi silahlar bulunuyor.

 

Öte yandan takviye güçlerin sevki de sürüyor. Zaho’dan Suriye sınırı boyunca güneye inen yolda peşmerge taşıyan çok sayıda aracın bölgeye gitmekte olduğu görüldü.
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki de yaptığı açıklamada, Suriye-Irak sınırında yerleştirmeye başladıkları askeri güçlerin Kürt bölgesini hedef almadığını belirtti.
Kürt Bölgesel Yönetimi’ni düzen ve kanuna saygı göstermeye çağıran Maliki, ”Kürt Bölgesel Yönetimi’nin sınırları dışında Suriye ile olan sınırda bulunan güçlerimizin varlığına itiraz etmek açık bir şekilde kanuna ve güvenlik önlemlerine aykırıdır. Bölgesel yönetim nizam ve kanuna saygı göstermesi zaruridir. Bölgesel yönetime bağlı güçlerin, Ninova (Musul) il sınırını aşıp bu ilin sınırlarını ve bazı idari birimlerini kontrol etmesi, silahlarını kaldırıp gösterişte bulunması ve tehditler savurması sonu iyi olmayan tehlikeli görünüm sergilemektedir” ifadesini kullandı. 

 

irak,pesmerge,erbil,catisma,ordu

0
0
0
Yorum Yaz