BMW Sauber - Türkiye GP Değerlendirme

2007-08-19 11:19:00
Nick Heidfeld: "Geçen yıl, Intel'in promosyon faaliyetleri çerçevesinde şehrin birçok yerini görme imkanım olmuştu. İstanbul, Boğaziçi üzerindeki konumuyla, büyüleyici bir şehir. Ancak nüfus yoğunlu ve trafik şehri karmaşık hale sokuyor. Uygun bir zamanda, yine şehir merkezinden yarış pistine kadar bir BMW motosiklet kullanacağım."

"2006'daki yarış benim için hayal kırıcı oldu. 6'ncı cepte olmak iyiydi ancak ilk virajda Giancarlo Fisichella'ya çarpmıştım. Sonuçta hazar görmüş bir araçla ancak finiş çizgisini geçmeyi başardım."

"Pist, çok iyi sollama imkanlarına sahip. Oldukça uzun bir düzlük var. Hızlı ve yavaş geçilen virajlar bulunuyor. Benim en çok sevdiğim dönemeç ise 8'nci viraj. Çok hızlı ve zor bir viraj."

Robert Kubica: "Çok ilginç bir pist. 8'nci viraj şimdiden ün salmış durumda. Birçok sürücü bu bölümü çok zorlu olarak görüyor. Dört farklı özellikteki dönemeçten oluşuyor."

"Pist sürücüler için oldukça tehlikeli de olabilir. Çünkü yer yer yokuş aşağı gidiyorsunuz ve burada aracın çekişini kaybediyorsunuz. Araç bu noktada dengesini yitiriyor. 2006'da özellikle İstanbul'da hızlı olamadık. Umarım bu kez çok daha iyi olur."

Mario Theissen - BMW Motor Sporları Direktör: "Sezona verilen bu kısa ara yarış ve test ekibi için iyi oldu. Özellikle mekanikerler ve mühendisler, oldukça yoğun geçen haftaların ardından birkaç gün dinlenmekten çok memnun oldular."

"Fakat elbette Münih ve Hinwil'de çalışmalarımız devam etti. Hatta Macaristan'daki yarışın ardından faaliyetlerimizi sürdürdük. En güçlü ilk üç takım arasında yer alıyoruz. En yakın rakibimizle de aramızda epey bir puan farkı oluşturduk. Bundan sonra sezonun geri kalanında bu pozisyonumuzu kesinlikle kaybetmek istemiyoruz."

"Türkiye GP, Formula 1 takvimine yapılan oldukça olumlu bir ilave oldu. Harika tesisler inşa etmişler. İstanbul'un Asya yakasında oldukça başarılı bir pist tasarımı... İstanbul ayrıca takım sponsorları için de promosyon faaliyetleri açısından çok sayıda imkan sunuyor."

"Lojistik olarak da bu GP takvimdeki istisnai yarışlar arasında. Takımlar araçları ve motorhome'ları Avrupa'dan buraya taşıyor. Bereket versin ki iki yarış arasındaki sürenin uzun olması işimizi biraz kolaylaştırıyor."

Willy Rampf - Tekni Direktör: "İstanbul Park, ilginç bir pist için ihtiyaç duyduğunuz herşeyi size sunuyor. İyi bir çekiş gerektiren yavaş bölümleri var. Fakat ayrıca, mesela dört bölümden oluşan meşhur 8'nci viraj var ki 250 km/s hızla geçiyorsunuz."

"Uzun ve kısmen meyilli düzlükleri nedeniyle orta downforce düzeyinde bir seçim yapıyorsunuz. Yüksek aerodinamik etkinlik, hızlı tur zamanları açısından çok önemli. Değişik özellikteki viraj kombinasyonlarıyla İstanbul Park sürücüler için de meydan okuyucu bir yer."

TurkiyeF1.Com

0
0
0
Yorum Yaz