Alonso ile İstanbul Park'ta bir tur

2007-08-19 11:13:00

Türkiye'de henüz bir zaferi bulunmayan iki kez Dünya Şampiyonu ünvanlı McLaren Mercedes sürücüsü Fernando Alonso ile İstanbul Park'ta bir tur atıyoruz.

"İstanbul Park, harika bir pist. En önemli özelliklerinden biri saatin tersi yönünde geçiliyor olması. Bu da daha çok soldan geçilen virajların olması manasına geliyor. Sürücüler için ters bir durum çünkü, alışılmışın dışında boynumuzun sol tarafına daha çok baskı binmiş oluyor"

"Eğitimlerde, boynumuzun sağ tarafını geliştirmeye daha fazla zaman ayırıyoruz.
Çünkü sağ taraf sezon boyunca daha fazla baskıya maruz kalıyor. Ancak tabii saat yönünün tersi geçilen yarışlara da hazırlıklı olmak zorundayız"

"Yüksek hızda geçilen çok sayıda viraj var. Özellikle de 8'nci viraj. 180 derecelik bir açıyı altıncı viteste geçiyorsunuz"

"Pist ayrıca farklı özellikleri olan virajlara sahip. Ana düzlüğe gelmeden önce
çok yavaş geçilen son bölüm gibi..."

"Benim için en zoru 1'nci viraj. Burayı üçüncü viteste geçiyorsunuz. Burada çizginizi çok iyi tespit etmeniz gerekiyor. Bu virajın zorlu tarafı, çıkışının kör noktası olması, bu yüzden viraja girmek zorundu olduğunuz noktayı belirlemek çok zor. Ayrıca bordüre de temas ediyorsunuz, aksi takdirde çok fazla understeere giriyorsunuz"

"Ardından, 3,4 ve 5'nci virajlardan oluşan çok zorlu bir bölüme geliyorsunuz. 3 ve 4'ncü viteslerin kullanıldığı bir bölüm ve hepsi de hızlı geçiliyor. En son yine kör noktadan çıkıyorsunuz"

"Fakat özellikle 4'ncü viraj tehlikeli. Çünkü aşağı doğru inerken virajın uç noktasını ve iç bordürleri göremiyorsunuz, dolayısıyla ne zaman içeri gireceğinizi kestirmeniz zor oluyor"

"5'nci virajın ardından biraz aldatıcı bir bölüm geliyor çünkü yeniden aşağı doğru yol alıyorsunuz ve burada understeer'e giriyorsunuz"

"İstanbul Park hakkında bir diğer nokta, yolun iniş çıkışlı olması. Bu pisti çok özel hale getiriyor. Çok hızlı gittiğiniz bölümlerde pist üzerinde akıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz"

"12'nci viraja fren yaparak girerken sollama yapmak için en iyi fırsatı buluyorsunuz. 10'ncu virajın ardından çok uzun bir düzlük var. Bu yüzden bu virajdan iyi bir çekişle ve hızla çıkmak, öndeki aracın hava akımına girmek de çok önemli. 11'nci virajı sorunsuz geçiyorsunuz. 13 ve 14'ncü virajlar oldukça yanıltıcı. Bu virajları ikinci viteste geçiyorsunuz. Sonuç olarak tek kelimeyle harika bir pist"

TurkiyeF1.Com

0
0
0
Yorum Yaz